top of page

Karavanda su ısıtma...

Temiz ortak kullanım alanlarına sahip kamp alanlarından uzakta veya doğa ile başbaşa yapılan karavan konaklamalarında hem banyo hem de mutfakta sıcak su ihtiyacı kaçınılmaz olmakta.

Elektrik enerjisine bağımlılığı ortadan kaldıran gazlı ısıtıcılar kombi (ortam ısıtma+su ısıtma) ve gazlı boiler (sadece su ısıtma) modelleri ile büyük konfor sunmaktalar. Ancak bu ekipmanların pahalılığı büyük bir sorun.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz mini termosifon, 4 kişilik bir ailenin tüm sıcak su ihtiyacını rahatlıkla karşılamakta. 36cm'yi geçmeyen yüksekliği ile yatak altına rahatlıkla sığan bu hafif ve kompakt model dakikalar içerisinde 15 litre sıcak suyu hazırlayabiliyor. 220V şebeke bağlantısında 1300 watt tüketen bu ürün istenir ise 1500 watt inverter ve çift akü desteği ile 12 volt ile de çalıştırılabiliyor. İzolasyonlu gövdesi sayesinde suyun sıcaklığını uzun saatler boyunca koruyabilmekte..

Çoğu avrupa karavanda standart olarak bulunan Truma Therme su ısıtıcının 5 litre ile sınırlı olan kapasitesi maalesef sadece yaz aylarında yeterli olmakta.

Ancak bu ısıtıcıyı sökmek yerine mini termosifon ile paralel şekilde by-pass vanaları ile entegre etmek çok akıllıca bir çözüm oluyor. Özellikle yurtdışındaki kamp alanlarında 800watt ile sınırlı olan enerji beslemelerinde Truma Therme çalışmaya devam edebiliyor.


Sağlık ve neşe içinde karavan seyahatleri dileklerimizle...

59 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page